Entertainment

Emmy Awards 2021: the list of all the winners

The night of the Emmy Awards 2021, the most prestigious awards ever for the television industry of which, a little further below, you can find one complete list of nominees and winners.

A 73rd edition of the Primetime Emmy Awards, the prizes awarded by Television Academy to the best TV series of the year which, among the winners, saw Netflix come out victorious with numerous shows.

The list of all the winners of the 2021 Emmy Awards

Among the awards that the Californian video streaming service has won, the one for the best drama series, which went to the fourth season of The Crown (along with numerous awards assigned to the cast), but also that of best miniseries, which went into the hands of The Queen of Chess.

Apple TV + on the other hand convinced everyone once again with Ted Lasso, which earned the Emmy for Best Comedy Series with the first season (while the second is now nearing the end of its programming).

Here she is list of all the winners of the 2021 Emmy Awards:

MINISERIES, ANTHOLOGICAL SERIES OR TV MOVIE

Mare of Easttown
I May Destroy You
WandaVision
The Queen’s Gambit – WINNER
The Underground Railroad

DRAMATIC SERIES

The Boys
Bridgerton
The Crown – WINNER
The Mandalorian
Lovecraft Country
Poses
The Handmaid’s Tale
This Is Us

COMEDY SERIES

Black-ish
Cobra Kai
Pen15
Emily in Paris
Hacks
Ted Lasso – WINNER
The Flight Attendant
The Kominsky Method

SPECIAL OF VARIETY REGISTERED

Bo Burnham: Inside
David Byrne’s American Utopia
8:46 – Dave Chappelle
Friends: The Reunion
Hamilton – WINNER
A West Wing Special to Benefit When We All Vote

SPECIAL OF LIVE VARIETIES

Celebrating America – An Inauguration Night Special
The 63rd Annual Grammy Awards
The Oscars
The Pepsi Super Bowl LV Halftime Show Starring The Weeknd
Stephen Colbert’s Election Night 2020: Democracy’s Last Stand Building Back America Great Again Better 2020 – WINNER

ACTOR IN A DRAMATIC SERIES

Regé-Jean Page (Bridgerton)
Sterling K Brown (This Is Us)
Billy Porter (Pose)
Jonathan Majors (Lovecraft Country)
Matthew Rhys (Perry Mason)
Josh O’Connor (The Crown) – WINNER

ACTRESS IN A DRAMATIC SERIES

Emma Corrin (The Crown)
Olivia Colman (The Crown) – WINNER
Uzo Aduba (In Treatment)
Elisabeth Moss (The Handmaid’s Tale)
Jurnee Smollett (Lovecraft Country)
Mj Rodriguez (Pose)

ACTOR IN A MINISERIES OR TV MOVIE

Paul Bettany (WandaVision)
Hugh Grant (The Undoing)
Ewan McGregor (Halston) – WINNER
Lin-Manuel Miranda (Hamilton)
Leslie Odom Jr (Hamilton)

ACTRESS IN A MINISERIES OR TV MOVIE

Kate Winslet (Mare of Easttown) – WINNER
Michaela Coel (I May Destroy You)
Anya Taylor-Joy (The Queen’s Gambit)
Elizabeth Olsen (WandaVision)
Cynthia Erivo (Genius: Aretha)

SCREENPLAY IN A MINI SERIES OR TV MOVIE

Michaela Coel (I May Destroy You) – WINNER
Brad Ingelsby (Mare of Easttown)
Scott Frank (The Queen’s Gambit)
Chuck Hayward and Peter Cameron (WandaVision, “All-New Halloween Spooktacular!”)
Jac Schaeffer (WandaVision, “Filmed Before A Live Studio Audience”)
Laura Donney (WandaVision, “Previously On”)

DIRECTOR IN A MINISERIES OR TV FILM

Thomas Kail (Hamilton)
Sam Miller and Michaela Coel (I May Destroy You, “Ego Death”)
Sam Miller (I May Destroy You, “Eyes Eyes Eyes Eyes”)
Craig Zobel (Mare of Easttown)
Scott Frank (The Queen’s Gambit) – WINNER
Barry Jenkins (The Underground Railroad)
Matt Shakman (WandaVision)

REALITY

The Amazing Race
Nailed It!
RuPaul’s Drag Race – WINNER
Top Chef
The Voice

ACTOR IN A COMEDY

Jason Sudeikis (Ted Lasso) – WINNER
Anthony Anderson (Black-ish)
Michael Douglas (The Kominsky Method)
William H Macy (Shameless)
Kenan Thompson (Kenan)

ACTRESS IN A COMEDY

Aidy Bryant (Shrill)
Jean Smart (Hacks) – WINNER
Allison Janney (Mom)
Kaley Cuoco (The Flight Attendant)
Tracee Ellis Ross (Black-ish)

DIRECTOR IN A COMEDY

James Burrows (B Positive, “Pilot”)
Susanna Fogel (The Flight Attendant, “In Case of Emergency”)
Lucia Aniello (Hacks, “There Is No Line”) – WINNER
James Widdoes (Mom, “Scooby-Doo Checks And Salisbury Steak”)
Zach Braff (Ted Lasso, “Biscuits”)
MJ Delaney (Ted Lasso, “The Hope That Kills You”)
Declan Lowney (Ted Lasso, “Make Rebecca Great Again”)

SCRIPT IN A COMEDY

Steve Yockey (The Flight Attendant, “In Case of Emergency”)
Meredith Scardino (Girls5eva, “Pilot”)
Lucia Aniello, Paul W Downs and Jen Statsky (Hacks, “There Is No Line (Pilot)” – WINNER
Maya Erskine (Pen15, “Play”)
Jason Sudeikis, Brendan Hunt and Joe Kelly (Ted Lasso, “Make Rebecca Great Again”)
Jason Sudeikis, Bill Lawrence and Brendan Hunt (Ted Lasso, “Pilot”)

VARIETY OF SKETCH

A Black Lady Sketch Show
Saturday Night Live – WINNER

TALK OF VARIETY

Conan
The Late Show with Stephen Colbert
The Daily Show with Trevor Noah
Jimmy Kimmel Live
Last Week Tonight with John Oliver – WINNER

SCRIPT FOR A VARIETY

The Amber Ruffin Show
A Black Lady Sketch Show
Last Week Tonight with John Oliver – WINNER
The Late Show with Stephen Colbert
Saturday Night Live

SUPPORTING ACTOR IN A DRAMATIC SERIES

Michael K Williams (Lovecraft Country)
Bradley Whitford (The Handmaid’s Tale)
Max Minghella (The Handmaid’s Tale)
OT Fagbenle (The Handmaid’s Tale)
John Lithgow (Perry Mason)
Tobias Menzies (The Crown) – WINNER
Giancarlo Esposito (The Mandalorian)
Chris Sullivan (This Is Us)

SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Gillian Anderson (The Crown) – WINNER
Helena Bonham Carter (The Crown)
Emerald Fennell (The Crown)
Ann Dowd (The Handmaid’s Tale)
Yvonne Strahovski (The Handmaid’s Tale)
Samira Wiley (The Handmaid’s Tale)
Madeline Brewer (The Handmaid’s Tale)
Aunjanue Ellis (Lovecraft Country)

DIRECTED IN A DRAMATIC SERIES

Julie Anne Robinson (Bridgerton, “Diamond of the First Water”)
Benjamin Caron, (The Crown, “Fairytale”)
Jessica Hobbs (The Crown, War) – WINNER
Liz Garbus (The Handmaid’s Tale, “The Wilderness”)
Jon Favreau (The Mandalorian, “Chapter 9: The Marshal”)
Steven Canals (Pose, “Series Finale”)

SCRIPT IN A DRAMATIC SERIES

Rebecca Sonnenshine (The Boys, “What I Know”)
Peter Morgan (The Crown, “War”) – WINNER
Yahlin Chang (The Handmaid’s Tale, “Home”)
Misha Green (Lovecraft Country, “Sundown”)
Dave Filoni (The Mandalorian, “Chapter 13: The Jedi”)
Jon Favreau (The Mandalorian, “Chapter 16: The Rescue”)
Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, Janet Mock and Our Lady J (Pose, “Series Finale”)

SUPPORTING ACTOR IN A MINISERIES OR TV FILM

Daveed Diggs (Hamilton)
Jonathan Groff (Hamilton)
Anthony Ramos (Hamilton)
Thomas Brodie-Sangster (The Queen’s Gambit)
Evan Peters (Mare of Easttown) – WINNER
Paapa Essiedu (I May Destroy You)

SUPPORTING ACTRESS IN A MINISERIES OR TV FILM

Jean Smart (Mare of Easttown)
Julianne Nicholson (Mare of Easttown) – WINNER
Kathryn Hahn (WandaVision)
Phillipa Soo (Hamilton)
Renee Elise Goldsberry (Hamilton)
Moses Ingram (The Queen’s Gambit)

SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY

Bowen Yang (Saturday Night Live)
Kenan Thompson (Saturday Night Live)
Brett Goldstein (Ted Lasso) – WINNER
Brendan Hunt (Ted Lasso)
Nick Mohammed (Ted Lasso)
Jeremy Swift (Ted Lasso)
Paul Reiser (The Kominsky Method)
Carl Clemons-Hopkins (Hacks)

SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY

Kate McKinnon (Saturday Night Live)
Cecily Strong (Saturday Night Live)
Aidy Bryant (Saturday Night Live)
Rosie Perez (The Flight Attendant)
Hannah Einbinder (Hacks)
Hannah Waddingham (Ted Lasso) – WINNER
Juno Temple (Ted Lasso)

DIRECTED IN A SPECIAL OF VARIETIES

Bo Burnham (Bo Burnham: Inside) – WINNER
Spike Lee (David Byrne’s American Utopia)
Julia Reichert, Steven Bognar and Dave Chappelle (8:46 – Dave Chappelle)
Ben Winston (Friends: The Reunion)
Thomas Schlamme (A West Wing Special to Benefit When We All Vote)

FEMALE GUEST STAR IN A DRAMATIC SERIES

Alexis Bledel (The Handmaid’s Tale)
Claire Foy (The Crown) – WINNER
McKenna Grace (The Handmaid’s Tale)
Sophie Okonedo (Ratched)
Phylicia Rashad (This Is Us)

MALE GUEST STAR IN A DRAMATIC SERIES

Don Cheadle (The Falcon and the Winter Soldier)
Charles Dance (The Crown)
Timothy Olyphant (The Mandalorian)
Courtney B Vance (Lovecraft Country) – WINNER
Carl Weathers (The Mandalorian)

MALE GUEST STAR IN A COMEDY

Alec Baldwin (Saturday Night Live)
Dave Chappelle (Saturday Night Live) – WINNER
Morgan Freeman (The Kominsky Method)
Daniel Kaluuya (Saturday Night Live)
Daniel Levy (Saturday Night Live)

FEMALE GUEST STAR IN A COMEDY

Jane Adams (Hacks)
Yvette Nicole Brown (A Black Lady Sketch Show)
Bernadette Peters (Zoey’s Extraordinary Playlist)
Issa Rae (A Black Lady Sketch Show)
Maya Rudolph (Saturday Night Live) – WINNER
Kristen Wiig (Saturday Night Live)

DIRECTION FOR A VARIETY

Christopher Werner (Last Week Tonight With John Oliver, Trump & Election Results / F * ck 2020)
Alexander J Vietmeier (Late Night With Seth Meyers, Episode 1085a)
Jim Hoskinson (The Late Show With Stephen Colbert, Live Show Following Capitol Insurrection)
Paul G Casey (Real Time With Bill Maher, Episode 1835)
Don Roy King (Saturday Night Live, Host: Dave Chappelle) – WINNER

What do you think? Let us know via a comment below!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *